Články/Letáky
Koučovanie je pomerne nová profesia nielen na Slovensku, ale aj celosvetovo. Veľkou výhodou je však, že už od začiatku sa začali stanovovať kritériá pre prácu profesionálnych koučov a tak dnes máme jasný systém pre klientov ale aj pre samotných koučov ako v našej profesii odborne rásť.
Článok uverejnený v roku 2017.
Koučovanie je pomerne nová profesia nielen na Slovensku, ale aj celosvetovo. Veľkou výhodou je však, že už od začiatku sa začali stanovovať kritériá pre prácu profesionálnych koučov a tak dnes máme jasný systém pre klientov ale aj pre samotných koučov ako v našej profesii odborne rásť.
Koučovacie rozhovory prebiehajú individuálne a mnohokrát idú veľmi hlboko. Kouč môže byť a aj mal by byť v živote človeka výrazným katalizátorom zmien. Pre klienta je preto dôležité vedieť si vybrať akou metódou by chcel byť koučovaný a kto bude jeho partnerom.
Na Slovensku sa dalo po prvý krát stretnúť s koučingom v roku 1997. Trvalo však ešte niekoľko rokov, kým sa dostal do dnešného významu a využitia. Medzníkom v jeho profesionalizácii bol rok 2005, keď na I. Konferencii o koučovaní jej účastníci iniciovali vznik Slovenskej asociácie koučov, v skratke „SAKO“. Stalo sa tak v roku 2006 , kedy „SAKO“ vznikla ako nezávislá nezisková organizácia. Združuje jednotlivcov (koučov) a organizácie. V obidvoch prípadoch ide o profesionálny záujem a prax v koučingu.
Zakladajúcimi členmi „SAKO“ sú medzinárodne certifikovaní kouči. Svojim rozhodnutím tak dali základy rovnocennej a partnerskej spolupráce Slovenskej asociácie koučov s Medzinárodnou federáciou koučov: International Coach Federation, v skratke „ICF“. Medzinárodné formulované štandardy sú aj štandardami „SAKO“. Od roku 2010 sa povolanie „kouč“ oficiálne zaradilo aj medzi činnosti podnikania v živnostenskom registri.
Slovenský model certifikácie koučov
Spomínané štandardy ICF sú v praxi realizované cez 11 kompetencií, ktoré profesionálny kouč vo svojej práci používa. Z nich vychádza aj slovenský Certifikačný proces koučov a Akreditačný proces vzdelávacích kurzov na Slovensku. Cieľom certifikačného procesu SAKO je posilniť kvalitu povolania koučov. Certifikačný systém SAKO je prispôsobený slovenskému prostrediu a je podobný medzinárodným a iným národným štandardom. Kouč, ktorý získal status Certifikovaný kouč SAKO, dosahuje svojou úrovňou koučovacích kompetencií porovnateľnú úroveň s koučom certifikovaným ICF ako Associated Certified Coach (ACC).
Tento stupeň potvrdzuje, že kouč preukázal požadované zručnosti a odborné vzdelanie v oblasti koučingu a SAKO mu udeľuje profesionálnu garanciu pre výkon koučingu v praxi.
Znamená to, že v skúške preukázal, že:
-
súhlasí a zaväzuje sa dodržiavať Etický kódex SAKO,
-
disponuje 11 koučovacími kompetenciami na úrovni ekvivalentnej stupňu ACC podľa ICF,
-
absolvoval minimálne 60 hodín vzdelania v oblasti koučovania,
-
má požadovanú prax v koučovaní preukázanú stanoveným počtom odkoučovaných hodín (100 hodín),
-
absolvoval „mentorovaný koučing“ pod dohľadom vybraného kouča,
-
poskytol 2 odporúčacie listy od skúsených koučov, ktorí potvrdia potrebnú úroveň kompetencií kouča a jeho spôsobilosť v koučovaní.
Certifikát je platný 3 roky, počas ktorých je kouč uvedený v adresári koučov ako certifikovaný kouč SAKO a na certifikáte má presne uvedenú platnosť certifikátu. Pre obnovu certifikácie je potrebné vykonať od vydania certifikátu ďalších minimálne 60 hodín koučovania a absolvovať 30 hodín vzdelávania v oblasti koučovania. Po doložení dokumentácie o uvedených aktivitách získa kouč predĺženie certifikátu bez ďalšej skúšky.
Medzinárodný model certifikácie koučov
Celosvetovo platnú certifikáciu udeľuje koučom ICF. ICF je najväčšia svetová organizácia profesionálnych koučov, ktorí koučujú v oblasti profesného i osobného života a ktorí sa hlásia ku koučingu tak, ako ho ICF definuje. Združuje viac ako 18.000 koučov viac ako 100 krajinách celého sveta. Funguje od roku 1995.
Jasne vymedzuje prístup, správanie a konanie, aké jej členovia - profesionálni kouči pod pojmom koučing a koučovanie ponúkajú. Definuje, ako sa koučovia združení v ICF správajú a pristupujú k svojim klientom, aký etický kódex dodržiavajú a aké hlavné kompetencie majú mať.
Definuje vysoké profesné štandardy pre koučov, zaisťuje nezávislú certifikáciu pre koučov a tréningové školy a podporuje vytváranie globálnej siete certifikovaných profesionálnych koučov.
Hlavné poslanie Medzinárodnej federácie koučov je rozvíjať umenie, teóriu a prax profesionálneho koučingu.
Medzinárodná federácia koučov definuje koučing ako partnerstvo s klientom v procese, ktorý kreatívne podnecuje myšlienky a inšpiruje ich k maximalizácii osobného a profesionálneho potenciálu
Akreditačný systém ICF |
ICF ponúka tri rôzne akreditačné úrovne, ktoré sa rozlišujú podľa získaných tréningov a skúseností.
-
Master Certified Coach (MCC)®
-
Professional Certified Coach (PCC)®
-
Associate Certified Coach (ACC)®
Medzinárodne uznávané tituly profesionálnych koučov ACC®, PCC® a MCC® je možné získať len priamo v ICF.
Minimálne požiadavky pre certifikačnú úroveň
Akreditovaný tréning Odkoučované
Master Certified Coach (MCC)® 200 hodín 2500 hodín
Professional Certified Coach (PCC)® 125 hodín 750 hodín
Associate Certified Coach (ACC)® 60 hodín 100 hodín
Dôvody a ciele ICF certifikácie sú:
-
Definovať a zabezpečiť minimálne štandardy pre certifikovaných
profesionálnych koučov a akreditované školy, poskytujúce tréningy
v oblasti koučingu. -
Zabezpečiť klientom požadovanú minimálnu alebo vyššiu úroveň kvality
jednotlivých koučov a tréningových škôl. -
Skvalitňovať profesionálny koučing a posunúť ho na samostatnú
a jasne definovanú profesiu. -
Systém ICF certifikácíí a akreditácíí zaisťuje PCC , viac ako 10 koučov s titulom ACC. Systém certifikácie sa osvedčil a čoraz viac firiem pri výbere koučov prihliada na napĺňanie štandardov kvality definovaných SAKO, či ICF.
Dagmar Kéryová, medzinárodne certifikovaný Co-Active kouč, viceprezidentka ICF Slovak Chapter, www.icf.sk
Ing. Eva Timková, členka ICF , SAKO a členka Certifikačnej komisie SAKO, www.sako.sk